Carbonowy Giant na zapieku

Carbonowy Giant na zapieku

Carbonowy Giant na zapieku 1024 512 SerwisBAJKA.pl

Dziś miałem przyjemność z węglowym Giantem. Mam niejaki sentyment do tej marki, bo kilkanaście lat temu jeździłem na kultowej dla wielu ramie ATX Team. Tym razem miałem okazję zająć się modelem XTC na kołach 29″. Właściciel jeździ mocno i naprawdę dużo, nie stroniąc od prawdziwych maratonów. Moim zadaniem było wykonanie ogólnego przeglądu i zdiagnozowanie oraz wyeliminowanie problemu zaciągającego łańcucha.

Jedną z możliwych przyczyn mógł być bębenek. Paweł postawił na koła ZTR, dla którego piasty robi firma Chosen. Zdjąłem kasetę i tak jak myślałem, zapadki były zaklejone zużytym smarem.

piasta_stan_no_tubes_ztr

Całość została wyczyszczona i odtłuszczona (do tego celu używam Finish Line Citrus), a następnie nasmarowana preparatem DT Swiss.

bebenek_stans_notubes_ztr

serwis_piasty_stan_no_tubes_ztr

Aluminiowy bębenek posiadał liczne zadziory i konieczne było ich zeszlifowanie, aby w przyszłości bez problemu móc zdjąć kasetę.

szlifowanie_bebenka_piasty_stans

Zająłem się również kasetą Deore XT, która posiadała już znaczne ilości nacięć i zadziorów na zębach. Aby praca łańcucha była płynna, znów musiałem użyć kilku rodzajów pilników.

szlifowanie_kasety_shimano

W tylnej obręczy zdiagnozowałem dwa wgniecenia, które postanowiłem wyprostować specjalnym kluczem, który wśród polskich serwisów posiadam chyba tylko ja.

wgniecenie_aluminiowej_obreczy

prostowanie_wgniecenia_aluminiowej_obreczy

Dopiero teraz mogłem wziąć się za jego centrowanie. Niestety obręcz przeżyła już zbyt wiele i w najbliższej przyszłości Właściciel będzie musiał pomyśleć nad wymianą. Zdemontowałem i wyczyściłem tylną przerzutkę Shadow. Zająłem się także kółeczkami, które cierpiały na niedostatek smaru.

serwis_przerzutki_tylnej_shimano_deore_xt

Co ciekawe, Paweł pomyślał o wymianie górnego na wersję bez luzu roboczego, dzięki czemu Deore XT zyskała na szybkości reakcji. Zaaplikowałem zielony Dura-Ace prosto na kulki.

serwis_konserwacja_przerzutki_shimano_deore_xt

Po zdjęciu korby okazało się, że dolna rura tylnego widelca jest cała porysowana od łańcucha. Wyglądało to zdecydowanie nieciekawie i nieestetycznie.

rama_carbon_giant_xtc

W ruch poszły odtłuszczacze i czyste szmatki, a po wszystkim na ramę nakleiłem podwójną warstwę naklejek ochronnych. Jest znacznie lepiej 🙂

rama_giant_xtc_carbon

Czytaj dalej

2 komentarze

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: